17.05.2024

"Ölüm Değil Çözüm İstiyoruz"

Yazı: Meltem Ulusoy- Salih Mülayim Fotoğraflar: Jivan Güner, Meltem Ulusoy, Salih Mülayim, Sedef Özge Haberi Oku

  • F: Salih Mülayim
  • F: Sedef Özge
  • F: Jivan Güner Barış Annesi Döndü Ergin
  • F: Meltem Ulusoy BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan
  • F: Salih Mülayim KESK İstanbul Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Turgut
  • F: Jivan Güner
  • F: Sedef Özge

Cezaevlerinde devam eden açlık grevlerinin 61. gününde Tünel'de bir araya gelen binlerce kişi belli aralıklarla oturma eylemi yaparak Taksim Meydanı’na yürüdü.

KESK, DİSK, TMMOB, TTB'nin düzenlediği eyleme katılan binlerce kişi “Ölüm değil çözüm istiyoruz” pankartı ardında “Anadil bölmez, tecrit öldürür”, “Em mirine naxwazin çareserîye dixvazin” yazılı dövizlerle katıldı. Yürüyüşe BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan ve Dev Sağlık-İş Başkanı Arzu Çerkezoğlu da katıldı. Sık sık “Siyasi tutsaklar onurumuzdur”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Zindanlar yıkılsın tutsaklara özgürlük”, “Bijî berxwedana zindana” sloganları atıldı.

Yürüyüşün ardından Taksim Meydanı'ında yapılan oturma eylemi sırasında konuşan barış annesi Döndü Ergin: “Sesimiz gökyüzüne ulaştı, Başbakan duymuyor. Artık durdurun bu ölümleri. Çocuklarımız ölürken biz yaşamak istemiyoruz" dedi.

Basın açıklamasını yapan KESK İstanbul Şubeler platformu dönem sözcüsü Mustafa Turgut, insanların sakat kalmaması, ölümlerin yaşanmaması için Adalet Bakanlığı’nın başta tabip odaları olmak üzere insan hakları savunucularının açlık grevi yapılan cezaevlerini ziyaret etmesine izin vermesi gerektiğini dile getirdi. "Sağlıklı içme suyu, tuz, şeker ve yaşamsal önemi olan B1 vitaminin mutlaka temin etmeli ve isteyen grevcilere ulaştırmalıdır" diyen Turgut, insanların ölüm sınırında olduğu bu sorunda da hükümet, tıpkı başka toplumsal sorunlardaki gibi ‘’Ben ne dersem o olur’’ anlayışıyla hareket etmekte ve sağlıklı diyalog yolları kurmak yerine sorunu siyasi bir manevra alanı olarak kullandığını belirtti.

MKM sanatçılarının da şarkılarıyla destek verdiği eylemde BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan ise cezaevlerindeki Kürt gençlerinin bedenlerini ölüm orucuna yatırırken AKP'li milletvekillerinin rant peşinde olduğuna işaret ederek, "AKP'li Kürt milletvekillerinin birazcık vicdanı varsa, şerefi varsa, cezaevlerinde insanlar ölmeden çıkıp bir açıklama yaparlardı" şeklinde konuştu. Buldan'ın konuşması esnasında müdahale tehdidinde bulunan emniyet görevlileri gerginliğe neden oldu. 

Eylem sonrası dağılan gruptaki eylemcilerden kimileri, sivil polis ve çevik kuvvet ekipleri tarafından gözaltına alındı.