15.04.2024

ALVARO CASTAGNET İLE SOKAKTA RESİM ATÖLYESİ

Yazı ve Fotoğraflar: Gülnaz Bingöl Haberi Oku

    Burhan Özer Atölyesi tarafından düzenlenen beş günlük sokakta resim atölyesi, Güney Amerikalı ünlü suluboya sanatçısı Alvaro Castagnet ile gerçekleştirildi.

    Işık Üniversitesi’nde Pazar günü Demonstrasyon ile başlayan atölye yirmi kişi ile Alvaro Castagnet öncülüğünde yapıldı.İlk gün Galata Kulesi, Karaköy Sahili, Eminönü ve Galata Köprüsü’ nden vapur iskelesini resmeden sanatçı ikinci gün Topkapı Sarayı ve Ayasofya Müzesi’ nde atölyeye devam etti.Castagnet’ in Topkapı Sarayı’ nda yaptığı resmi dikkatle izleyen katılımcılar, sanatçının resmi bittikten sonra hep birlikte resim yaptılar.Katılımcıların yaptığı resimleri de değerlendiren Castagnet, “Sanatçı olabilmenin en temel kuralı masumiyetdir” dedi.Ayrıca Kuzguncuk semt pazarını resmeden sanatçı semtin dokusuna hayran kaldığını  ifade etti.Taksim Meydanı ve Tünel Meydanı’ nda resim yapan sanatçı çevreden büyük ilgi gördü.

    Son gün Burhan Özer Atölyesi’ nin Cihangir’ deki yerinde büyük boy resim yapan sanatçı, katılımcılar tarafından satın alınan resimlerini imzaladı.

Alvaro Castagnet

Montevideo, Uruguay (Güney Amerika) da doğdu. Genç yaşlarında sanata olan ilgisi babası tarafından desteklenmiştir ve Montevideo’da bulunan Sanat Okulu(National School of Art Montevideo)’nda eğitimine başlamış ve burada Profesör Esteban Garino’nun öğrencisi olmuştur. Daha sonra Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne devam etmiştir ve burada da Miguel Angel Pareja kendisinin özel yağlıboya eğitmeni olmuştur.

Alvaro 1983 yılında Avustralya’ya göçmen olarak gitmiş ve 2 yıl sonar Melburn Latin Amerika Festivali’nin Sanat Direktörü olmuştur. Dünyanın en tanınan suluboya sanatçılarındandır.Avustralya Suluboya Enstitüsü (ACUA) üyesidir, Ohio Suluboya Topluluğu Onursal Üyesidir ve son zamanlarda da AWS (New York, Amerika) üyesi seçilmiştir.

Dünyada önemli sanat yarışmalarından ödülleri ve madalyaları bulunmaktadır, Amerikan Suluboya Topluluğu (New York) ve Nisan 2010 yılında Şangay Zhujiajiao Uluslararası Suluboya Bienali Sergisi Üstün Başarı ödülü gibi.

Dünyada solo gösterileri bulunmaktadır. Pek çok seçkin fuara katılmıştır: Cross-Century Asya Pasifik Suluboya Fuarı (1997,98,99)  Chung-Cheng Galeri, Ulusal Tayvan Sanat Eğitimi Enstütüsü ;  serge/fuar  “Hayat Kurtarma Sanatı” sotheby’s Avusturalya (2000); açılış konuşması Shangay Zhuijiajiao Uluslararası Suluboya Bienali Sergisi Quanhua Suluboya Sanat Galarisi Shangay (2010).
Eserleri pek çok özel ve tüzel koleksiyonlarda yer almaktadır.

Alvaro ekspressive ressamdır, güçlü bir impressive ve renkli stilde resmeder.  Işık etkilerini mükemmel yorumlar ve resmettiği yerlerin ruhunu yakalar.

Dünyayı dolaşarak resmeder, demonstrasyonlar yapar, eğitim verir, sanat yarışmalarında jüri olarak görev yapmaktadır ve sergiler açmaktadır.