21.07.2024

Vicdanları Yaralayan AVM Açıldı

Yazı: Semra Yeşil - Salih Mülayim Fotoğraflar: Semra Yeşil Haberi Oku

Esenyurt’un Güzelyurt Mahallesi’nde bulunan Marmara Park alışveriş merkezi hakkında yapılan tüm eleştirilere ve protestolara rağmen hizmete açıldı. 7 ay kadar önce inşaat şantiyesinde yaklaşık 200 işçinin yatakhane olarak kullandığı çadırlarda çıkan yangında on bir işçi yanarak ve dumandan zehirlenerek hayatını kaybetmiş, dört işçi de yaralanmıştı. Yangında hayatını kaybeden işçilerin aileleri, çeşitli partiler, dernekler ve kısmen devam eden inşaatta çalışan işçiler avmnin açılışı sırasında basın açıklaması yaptılar.

İş cinayetlerinde hayatını kaybedenlerin aileleri adına basın açıklamasını yapan Duygu Kıyak, “Daha on bir işçi kardeşimizin, evladımızın, canımızın senesi dolmadan şaşaalı reklam kampanyalarıyla Marmara Park AVM Beylikdüzü’nün açılış duyuruları yapılıyor. Bugün bu yıkılasıca AVM’nin önünde bir araya geldik. Çünkü acımız bu kadar tazeyken ve bu yapıyı inşa edenler sanık olarak mahkeme huzurunda yargılanırken, hiçbir şey olmamış gibi, hiç sorumlulukları yokmuş gibi davranılması canımızı acıtıyor. Üstelik mahkeme dosyasına yansıyan belgelere bakıldığında görülecektir ki bilirkişi raporları, ihmali ve denetimsizliği açıklıkla gözler önüne sermekte, sanıklar ifadelerinde sorumluluğu birbirine atmaktadırlar. Sanki raporlara rağmen önlem almayanlar açılışı yapanlar değil, sanki işçileri çadırlarda balık istifi barındıran onlar değil, sanki çadırlarda çıkış kapısını bile kapatan onlar değil, sanki kanunların emrettiği iş güvenliği tedbirlerini almayan onlar değil!” dedi. Duygu Kıyak açıklamanın devamında “Acımızla yaşamasını beklemiyoruz kimsenin. Lakin anlamamak ve unutturmak için bu kadarı da fazla. Kazanç uğruna canlarımızın hayatlarını kaybetmesine neden olanlar, kazanç uğruna acımıza saygıyı bile esirgemekteler. Biz acımızla, kederimizle, öfkemizle insanlığı, onuru temsil ediyoruz. Ya siz ey bedbahtlar, siz neyi temsil ediyorsunuz?” diye konuştu.


Geçtiğimiz mart ayında yaşanan yangında Fatih Acun(23) , Hakim Alican (46) , Ahmet Keskin (47) , Barış Kıyak (30) , Bayram Ege Pehlivan (48) , Sevdin Özen(28) , Çetin Çoşgun (42) ,Seyfettin Topal (38) , Abdurrahman Demir (42) , İsa Topal (22) , Ahmet Yahal(30) hayatını kaybetmişti.