17.05.2024

Barışa Hasret Dünyanın Barış Günü

Fotoğraflar ve Haber: Kinyas Bostancı Haberi Oku

 • Fotoğraf: Kinyas Bostancı
 • Fotoğraf: Kinyas Bostancı
 • Fotoğraf: Kinyas Bostancı
 • Fotoğraf: Kinyas Bostancı
 • Fotoğraf: Kinyas Bostancı
 • Fotoğraf: Kinyas Bostancı
 • Fotoğraf: Kinyas Bostancı
 • Fotoğraf: Kinyas Bostancı
 • Fotoğraf: Kinyas Bostancı
 • Fotoğraf: Kinyas Bostancı
 • Fotoğraf: Kinyas Bostancı
 • Fotoğraf: Kinyas Bostancı
 • Fotoğraf: Kinyas Bostancı
 • Fotoğraf: Kinyas Bostancı
 • Fotoğraf: Kinyas Bostancı

1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla İstanbul Kartal Meydanı'nda yapılacak miting için Ahmet Şimşek Koleji önünde toplanan kitle, Kartal Meydanı'a yürüdü. Miting öncesindeki yürüyüşe HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, HDP Milletvekili Hüda Kaya, Alper Taş, CHP'li milletvekilleri Mahmut Tanal, Ali Şeker, Sera Kadıgil ve Sezgin Tanrıkulu, HDP Milletvekili Oya Ersoy, Halkevleri Eş Genel Başkanı Nuri Günay, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu katıldı. DİSK, KESK, TTB, TMMOB, HDP, HDK, ESP, Halkevleri, SGDF ve Barış Anneleri'nin de aralarında olduğu çok sayıda parti, sendika, emek ve meslek örgütü, kadın örgütleri katıldı. Kortejin en önünde İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri'nin "Savaşa karşı barış, kayyuma karşı halk iradesi" pankartı yer aldı.

Barış Mitingi'nde yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:"Bu ülkenin yurtseverleri, savaşa karşı barış diyen emekçiler, doğamıza, suyumuza, havamıza, madenlerimize sahip çıkanlar, halkların kardeşliğin için, ortak vatan, eşit haklar mücadelesinde yer alanlar, kadın cinayetlerine, çocuk istismarına karşı direnen yürekli kadınlar, işi, ekmeği, geleceği için mücadele eden ezilen halklar, emekçiler, Nazi Almanyasının 80 yıl önce Polanya'yı işgal ederek ikinci Dünya Savaşı'nı başlatmasının yıl dönümünde düzenlediğimiz 1 Eylül Dünya Barış Günü mitingimize hoş geldiniz.

Barış, bir çocuğun gördüğü en güzel düştür. Alman şair Bertold Brecht, savaş hakkında en kısa şiirini yazdı. 'Savaş istiyoruz... En önce vuruldu bunu söyleyen.' İki dünya savaşının kayıplarını, acılarını, tahribatını görmüş olan dünyamızda barış jâlâ kazanılamadı. Barış sloganlarını duvarlara, defterlerine yazan gençlerimiz hâlâ vurulur, gözaltını alınır. Savaş makineleri, hâlâ milyonlarca insanı öldürmeye, yerinden, yurdundan etmeye devam ediyor. Libya'da, Suriye'de, Afganistan'da, Yemen'de yaşandığı gibi... Akdeniz, bir ölü deniz ve mülteci mezarlığına dönmüştür.

AKP-Erdoğan iktidarının 'milli güvenlik' adına uyguladığı savaşçı ve yayılmacı politikalar, ülkemizi, Suriye'de, Doğu Akdeniz'de ve Ortadoğu'nun tamamında emperyalistler arası paylaşım mücadelesinin bir parçası haline getirdi.

Milli güvenliği, beka meselesi olarak gösteren AKP ve Erdoğan iktidarı, Suriye'de ve bölgede Kürt halkının kazanımlarını bir tehdit olarak görmekte, bunun üzerinden yürüttüğü milliyetçi, savaş ve çatışma yanlısı politikaları ile muhalefeti ve tüm toplumsal kesimleri susturmaya, yedeklemeye, ayrıştırmaya ve hizaya çekmeye uğraşıyor. Ekonomik ve siyasi olarak sıkışan iktidar, savaş ve çatışma siyasetini tek adam rejimini sürdürmenin vazgeçilmez bir aracı olarak uyguluyor.

Bugün İstanbul'daki emek, meslek örgütleri, sendikalar, siyasi partiler ve kurumlar, demokratik kitle örgütleri ve yöre derneklerinin bir araya gelmesiyle oluşan İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri olarak buradayız. Bu birlikteliğimizi önümüzdeki günlerde, yüreği emekten, barıştan, demokrasiden yana atan herkesle el ele, omuz omuza, yan yana gelerek, genişleterek sürdüreceğiz.

Biliyoruz ki, bu saldırıları hep birlikte olursak püskürtebiliriz. İnanıyoruz ki, bu karanlıktan hep birlikte çıkacağız. Tarih ve coğrafya şahidimizdir ki, bizim sesimiz yenilgi tanımaz. Yaşasın halkların kardeşliği, yaşasın emek, barış ve demokrasi güçlerinin birliği. Birlikte kazandık, birlikte savunacağız. Kayyımlar gidecek, seçilmişler yönetecek."

Öte yandan mitingde konuşmacı olması beklenen Ahmet Türk, hakkındaki davalar nedeniyle imza vermek zorunda olduğu için mitinge katılamadı. Türk, mitinge gönderdiği mesajda şu ifadelere yer verdi: "Bugün çok istememe rağmen hakkımdaki davalar nedeniyle imza vermem gerektiği için aranızda bulunamıyorum. Bugün barış mücadelesi için alanlarda olan her birimiz biliyoruz ki barış adaletle, eşitlikle özgürlükle gelecek. İradesine sahip çıkan kayyumlara teslim etmeyen halkın kararlılığı, inadı, örgütlü duruşu ve mücadelesi ile gelecek. Hem ülkemizde hem bölgemizde çatışma ve savaşa karşı barışı örgütleyeceğiz. Bu vesile ile 1 Eylül Dünya Barış Günü hepimize kutlu olsun."

Mitinge katılan binlerce kişi, konuşma ve mesajların ardından sahneye çıkan Gölge Kültür ve MKM (Mezopotamya Kültür Merkezi) grubunun söylediği türküler eşliğinde halaylar çekti.