18.06.2024

Basın Özgürlüğüne Siyah Bant

Yazı ve Fotoğraflar: Burçin Ercan Haberi Oku

 

Galatasaray Meydanı'nda başlayan eylemde fotoğrafçılar, basın özgürlüğünün susturulmasını eleştirmek için, gazetecileri ağızlarına siyah bantlar bağlayarak fotoğrafladı. Fotoğrafçıların meslektaşları Ahmet Şık'a destek vermek için düzenledikleri bu eyleme çok sayıda gazeteci destek verdi.

Basının susturulma, sindirilme çabalarını eleştirmek ve cezaevindeki meslektaşlarına destek vermek isteyen çok sayıda gazeteci Galatasaray'dan Taksim Meydanı'na doğru yürüyüşe geçti. ‘'Gazetecilere Özgürlük'' sloganları eşliğinde meydana yürüyen topluluk, cezaevindeki meslektaşlarına seslerini duyurmak istedi.

Topluluğun Taksim Meydanı'na gelişinin ardından, 92 meslek örgütünün bir araya gelerek oluşturduğu Gazetecilere Özgürlük Platformu adına açıklama yapan Ercan İpekçi, fikir ayrılığı gözetmeden tüm yayın kuruluşları ve gazeteciler için toplandıklarını açıkladı. Gazetecilerin kendi özlük hakları için değil, halkın haber alma hakkı için meydanda olduklarını ifade eden İpekçi, "Gizli ve yasa dışı telefon dinlemeleriyle, hukuka aykırı arama ve delil toplama faaliyetleriyle, infaza dönüştürülen tutuklamalarla, yaratılan korku ortamında ne basın özgürlüğü kalır, ne de halkın gerçekleri öğrenme hakkı" dedi.

Ellerinde zincirler ve gazete manşetleri, ağızlarında siyah bantlar ve özgürlük sloganlarıyla yürüyen gazetecilere, İstiklal Caddesi boyunca esnaf ve halk da destek verdi.