17.05.2024

“Ben Tanığım”

Yazı: Alper Erbahçeci // Fotoğraflar: Sedef Özge Haberi Oku

Gazeteci ve fotoğrafçı Ahmet Şık, tutukluluğu süresince çeşitli etkinliklerle kendisine destek olan fotoğrafçı arkadaşlarıyla buluşmak üzere Galata Fotoğrafhanesi ve Fotoğraf Akademisi’ni ziyaret etti. Ahmet Şık, insanın kendisini anlatmak, ne olmadığını ifade etmek zorunda bırakılmasının korkunç bir şey olduğunu söyleyerek, “Sizler sayesinde bu zorunluluktan kurtulduğumu hissettim. Hepinize çok teşekkür ederim” dedi. Şık, cezaevindeyken kendisine gönderilen fotoğraflardan en çok çocuk fotoğraflarına bakmayı sevdiğini ifade etti.

Ahmet’in tutukluluğu süresince, fotoğrafçı arkadaşları olarak yaptıklarını değerlendiren Galata Fotoğrafhanesi kurucularından Yücel Tunca  “Cezaevinde ya da dışarda bir şekilde türlü baskı ve tehdide maruz kalan diğer gazetecilere Ahmet’e olduğumuz kadar destek olamamanın  karın ağrısını da içimizde duyarak, Ahmet’in Fotoğrafçı Arkadaşları olarak biraraya geldik” dedi. Ahmet Şık’ın meslek hayatı boyunca çektiği fotoğraflardan oluşturdukları “Ben Tanığım” adlı sergiyi değişik mekanlarda ve çeşitli etkinliklerle dolaştırdıklarını, “Ahmet Şık'a Fotoğraf Gönderiyoruz!” adlı kampanya ile yaşamın her alanına dair tanıklıklarını Ahmet’le paylaştıklarını belirtti.

Daha sonra dostları Ahmet Şık’a, destek olanların imzaladıkları ve sergiyle beraber dolaşan posteri hediye etti. "Ben Tanığım" sergisiyle ilgili bilgilere, www.tanikolmakistiyoruz.org adresinden ulaşılabilir.