20.07.2024

BOTERO’NUN LATİNLERİ İSTANBUL’DA

Yazı ve Fotoğraf: Arif Yaman Haberi Oku

  • Botero sergisinde, sanatçının çocukluğunda sıklıkla gittiği, “çok güzel ve zamandan arınmış” dediği sirkleri yaşamın bir metaforu olarak ele alıyor.

21. yüzyılın en önemli ressamlarında biri olara kabul edilen Botero'nun yapıtları Türk sanatseverlerin karşısına ilk kez çıkıyor. 4 Mayıs-18 Temmuz tarihleri arasında açık kalacak olan sergi Sirk, Boğa Güreşi, Latin Amerika Halkı, Latin Amerika Yaşamı, Ölü Doğa ve sanat tarihinden uyarlamaları kapsayan bölümlerden oluşuyor.

Seçtiği imgeleri kendi algısına göre özgün bir biçimde tuvale yansıtan usta sanatçı ilk bakışta günlük algılarımızla dalga geçiyor gibi görünse de yarattığı özgün biçimle kişiyi daha sıra dışı ve daha dikkatli bir gözleme davet ediyor.

Botero'nun büyük ustaların eserlerinden esinlenerek yaptığı resimlerde ise kaba bir taklitten öte gerçek anlamda bir yeniden yorumlamayla karşılaşıyoruz.

"Bir konuyla benliğiniz arasında güçlü bir ilişki yoksa, o konuyu çizemezsiniz. Kişiye bir tür ahlaki yetki verdiği için bu ilişki kesinlikle gereklidir" diyen Boğa Güreşi serisinin ressamı, adeta bu sözünü kanıtlarcasına otoportresini bir matador kostümü içersinde resmederek kendisini ölümsüzleştiriyor.