18.06.2024

"Vazgeçmeyeceğiz, affetmeyeceğiz"

Fotoğraflar: Ceren Kalecik Yazı: Jivan Güner Haberi Oku

1995’ten bu yana ellerinde karanfillerle, kaybedilen yakınlarının fotoğraflarıyla bir araya gelen Cumartesi Anneleri, Galatasaray Meydanı’nda 400. kez ‘adalet’ için buluştu.

Her hafta kararlılıkla “Kayıplarımızın akıbetlerini açıklayın, faillerini yargılayın” diyerek bir kayıbın akıbetini sorgulamak üzere Galatasaray Meydanı’nda buluşan Cumartesi Anneleri’nin eylemi 400. haftasını doldurdu.

İHD İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon adına açıklama yapan, 1995 yılında kaçırıldıktan sonra işkenceyle öldürülen Hasan Ocak'ın kardeşi Maside Ocak, "Kaybettiğimiz sevdiklerimiz bilinmesin, duyulmasın, unutulsun isteniyor. Bu çaba, bu istek yönetenler değişse de değişmiyor. Kayıplarımızı ve onları kaybedenleri geçmişte bırakmamızı istiyorlar. Sarılmayan yaraların, tutulmayan yasaların, geçmişi bugüne taşıdığını bilmiyorlar" dedi.

Cumartesi Anneleri, artık kaybedilen yakınlarının canlı bedenlerini değil hiç olmazsa çiçek bırakabilecekleri, bayramda ziyaret edebilecekleri bir mezarları olsun istiyorlar.

“Yakınlarımızdan kalan birkaç parça kemiğin peşindeyiz. Bu acıyı anlayabiliyor musunuz?" diye soran Cumartesi Anneleri, önümüzdeki hafta 401. haftada yeniden buluşacak.