21.07.2024

Emek Yıkılmasın! İçinde Polisler Değil Filmler Oynasın...

Yazı ve fotoğraflar: Yücel Tunca Haberi Oku

  • Fotoğraf: Yücel Tunca
  • Fotoğraf: Yücel Tunca
  • Fotoğraf: Yücel Tunca
  • Fotoğraf: Yücel Tunca
  • Fotoğraf: Yücel Tunca
  • Fotoğraf: Yücel Tunca
  • Fotoğraf: Yücel Tunca
  • Fotoğraf: Yücel Tunca
  • Fotoğraf: Yücel Tunca

 

Beyoğlu’nun simgesel mekânlarından Emek Sineması’nın, restorasyon adı altında yıkılmaya başlanmasına tepki gösteren başta sinema emekçileri olmak üzere binlerce İstanbullu, “Emek yerinde güzel” sloganı ile tepkilerini dile getirdi.

Sinema emekçilerinin örgütlendiği meslek birlikleri, sendika ve derneklerin çağrısı ile Beyoğlu’ndaki Emek Sineması’nın da bulunduğu Serkldoryan Han’ın önünde buluşan binlerce kişi, verdikleri mücadeleyi sonuna kadar götüreceklerini belirterek, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam! Emek yerinde güzel!”, “Yıkacaksan, Demiröreni yık!” sloganları attı.

Oyuncu Nurgül Yeşilçay, yönetmen Yüksel Aksu, avukat Can Atalay, Mimarlar Odası’ndan Mücella Yapıcı ve sinema yazarı Berke Göl’ün yaptığı etkili konuşmalarla devam eden eylemde yönetmen Yüksel Aksu’nun sözleri büyük beğeni topladı. Aksu konuşmasında "Adı ‘muhafazakar’ olanlar muhafaza etmiyorlar, muhafazakarlık da bize düşüyor. Oysa biz muhafazakar değil avangard, konvensiyonel, deneysel sinema yapmak istiyoruz. Ama onlar olmaları gerektiği gibi muhafaza etmezlerse o zaman muhafazakarlığı da yaparız biz!” dedi.

Konuşmalardan sonra Emek Sineması’nın önüne giden kitle bu kez, geçtiğimiz hafta yaşanan polis saldırısına maruz kalmadı.  Polis kuvvetleri, Kamer İnşaat tarafından restorasyon adı altında tahrip edilmeye başlanmış sinemanın kuytularında kitlenin dağılmasını sessizce bekledi. Bu sırada sinemanın önünde oyuncu Güven Kıraç, sağlık nedenleriyle Tuncel Kurtiz’in okuyamadığı basın açıklamasını okudu: “Türkiye sinema kültürünün bağımsız yerli yapımlara alan açmayan çok salonlu alışveriş merkezi sinemalarına değil, sinemamızın hafızasını bulunduğu yerde taşıyan Emek Sineması gibi görkemli bir salona ihtiyacı vardır.”

Basın açıklamasının ardından isteksizce dağılmaya başlayan İstanbullular, Beşiktaş’ın taraftar grubu Çarşı’nın sloganlı yürüyüşünü alkışlarla izlediler. Sinemanın önünde bir süre sloganlar atan ve hatıra fotoğrafı çektiren Çarşı grubu’nun da ayrılması ile “Emek Yerinde Güzel” eylemi sona erdi.