17.05.2024

ESKİ SEMTİN MÜLKÜ, İSTANBUL’UN YENİ RANTI

Yazı ve Fotoğraf:
Uygar Gültekin Haberi Oku

  • Horasan Emlak'ın sahibi Şahin Kargın

1993'te sit alanı ilan edilen Galata'da emlak fiyatları giderek yükseliyor. Beyoğlu AŞ, Eczacıbaşı Holding gibi kurumların ve birçok ünlünün de ilgi gösterdiği Galata emlak piyasasında yüz bin dolarlarla ifade edilen restorasyon çalışmaları ve milyon dolarlara el değiştiren daireler dikkat çekiyor.

Bölgede 2000 yılından bu yana emlakçılık yapan Horasan Emlak'ın sahibi Şahin Kargın 1995'te Beyoğlu Güzelleştirme Derneği'nin kurulmasından sonra Galata'nın fark edildiğini  ve  2000'li yılların başından itibaren Avrupa'da olan Türkler'in Galata'ya ilgi göstermeye başladığını söylüyor. Kırgın, "2004'ten itibaren de yatırımcıların göz diktiği bir yer olmaya başladı. Galata'nın eski sakinleri yüksek kira ve satış bedellerini görmeye başlayınca evlerini hemen kiraya vermeye ya da satmaya başladılar, daha ucuz semtlere yerleştirler.  Şimdilerde bu bölgeye zenginlerin ve ünlülerin yoğun bir ilgisi var." diyor.

Yükselen fiyatların gerekçesini de anlatan Kargın, "Galata, Mimari özellikleri ile ilgi çekiyor. Eski yapı hepsi. Dayanıklı , kışın sıcak oluyor, yazın da serin. Böyle olunca daha çok ilgi çekmeye başlıyor. Cenevizliler denizi iyi görebilmek için burayı tercih etmişler. Denizi en iyi görebileceğiniz yer Galata'dır. Cihangir'e göre buralardan denizi daha iyi görebilirsiniz. İlgiyi arttıran bir diğer sebep de bu" diyor.

Yüksek fiyatlara dikkat çeken Şahin Kargın, Galata'da artık 200 bin liraya ev bulmanın imkânsız olduğunu belirtiyor.  Galata Kulesi'nin etrafında oturmak istemenin maliyetinin ise 400 bin TL'den başladığını söyleyen Kargın, bin liranın altında kiralık ev bulmanın da mümkün olmadığını söylüyor.