17.05.2024

Galata’daki Yeni ve Garip Yerlerden Biri: Noa

Yazı ve Fotoğraflar: Pınar Sarıca Haberi Oku

Beyoğlu'nda Cihangir, Karaköy ve ağırlıklı olarak da Galata'daki eski yapıları restore ederek modern konutlara çeviren Noa firması, "elit kesime" pazarladığı bu yenilenmiş mekânlarla Galata'nın dönüşümünde önemli bir rol oynuyor. Rumlar'dan ve Museviler'den devraldıkları yoksul evlerinde yaşayan Romanlar'ın, Kürtler'in ve Türkler'in artık yeni ve zengin komşuları var ve bunların sayıları her geçen gün artıyor. Serdar-ı Ekrem Sokak, Tatar Bey Sokak, Ali Hoca Aralığı Sokak ve Lüleci Hendek Sokak'ta bulanan dört yapıyı düzenleyerek 58 ünite halinde yüksek bedellerle ve yıllık sözleşmelerle kiraya veren Noa, Galata'da bu işi yapan firmalardan yalnızca biri. Beyoğlu AŞ gibi Noa da evlerini pazarlarken, 24 saat güvenlik hizmetini, güvenlik kameralarını, profesyonel apartman yönetimini ve hatta fitness center olanaklarından yararlanabilecek olmalarını öne çıkartıyor.

Noa kiracıları, birkaç yüz metre ötelerindeki Tophane'de bir Roman sokak düğünü devam ederken, indirimli olarak yararlanabildikleri NoaGym'de form tutabiliyor,  hemen sokak başındaki avize imalathanelerinde mesai sürerken masaj salonlarında yorgunluk atabiliyor ve öğle molasına çıkmış çırak ve kalfaların arasından jipleriyle geçip gelen misafirlerini özel cafe-barlarında ağırlayabiliyorlar.

Bazı Noa binalarının koridorlarında daire sakinlerinin kişisel resim veya fotoğraf sergileri de açılabiliyor. Noa yönetimi ve sakinleri sanatsever insanlardan oluşuyor. Öyle ki, geçtiğimiz günlerde bu binalardan birinin otoparkı, Noa konsepti ile ayrı düşünsel zeminlerde yer alan Projebirlikte (P1)*kapsamında Tayfun Serttaş'ın "Yer Kavgası" sergisine bile ev sahipliği yaptı. Hayli eski bir Galatalı olan, bölgenin bu alandaki son zanaatkarı Agop Usta'nın imalatı bir şamdan Noa'nın otopark mekânında sergilendi. Şamdan Galata'nın eski ve dönüşüme uğramamış halini simgeliyordu. İşe bakın ki, sergiye mekân olarak seçilen otopark alanı ise tarihi bir apartman yıkılarak yapılmıştı.

"NOA, İstanbul'un 2500 yıllık tarihini solurken, sosyal yaşamın yakınında olmak ve kentin kozmopolit havasını Beyoğlu'nda yaşamak, ulaşımı kolay merkezi bölgede otururken İstanbul'un eşsiz manzarasını seyretmek isteyenler için yaratıldı." sözleriyle tanıtılan binaların özel müşterilerinin pahalı araçları için yapılmış otoparkları da, "eşsiz manzaralı" evleri de, yakınında oldukları Galata ve Tophane'nin "tekinsiz" sosyal yaşamından olabildiğince korunmaya çalışılıyor.. Yeni Galatalılar'ın güvenlikten yana sıkıntıya düşmesini elbette hiç kimse istemiyor.

*Nihan Çetinkaya'nın başlattığı ve birçok çağdaş sanatçının katılımı ile sürdürülen P1, kentsel dönüşüm, gentrification (soylulaştırma)gibi olgular ışığında insanların yerlerinden edilmelerini de ele alan çalışmalar yürütüyor.