22.02.2024

HEM AYAKKABI USTASI, HEM BAŞROL OYUNCUSU

Yazı ve Fotoğraflar: Arif Yaman Haberi Oku

Ayakkabı ustası Murat Nazlıçiçek'i diğer meslektaşlarından ayıran şey yönetmen Mario Rizzi'nin Murat ve İsmail adlı belgesel filminde babasıyla beraber rol almış olması. Bir ustanın maharetli ellerinden çıkma bir ayakkabı almak yahut ayakkabınızı tamir ettirmek için dükkânına gittiğinizde Murat ustanın çalışma tezgâhının arkasındaki afişe takılır gözünüz. Belki siz de benim gibi önce şaşkınlıkla bir afişe bir de tezgâhın başında çalışan ustaya bakar ve sorarsınız: "Afişteki kişi siz misiniz?"

"Evet" diyor Murat usta, "O benim." Afişteki diğer kişi ise Murat ustanın 2 ay önce kaybettiği babası İsmail Nazlıçiçek. 2005 yılında bir tercümanla dükkânlarına gelen İtalyan yönetmen Rizzi, bir meslek hakkında belgesel film çekmek istediğini söylemiş. Murat ustanın babası önce itiraz ettiyse de Murat usta mesleklerinin tanıtımı için bunun iyi bir fikir olduğuna babasını ikna etmiş. Zaten yönetmen de 3-5 saatlik bir çekim yapacaklarını söyleyince çalışma başlamış. Ancak çekimler 3 ay sürmüş ve ortaya hayli başarılı bir film çıkmış. Film 9. İstanbul Bienali'nde tam bir buçuk ay gösterimde kalmasının yanı sıra dünyanın birçok yerinde gösterilerek yönetmenine çok sayıda ödül kazandırmış.

Filmi izleyen bazı ünlü aktörler tarafından tebrik edildiğini söyleyen Murat usta aynı zamanda tiyatro geçmişine de sahip. Yirmili yaşlarında İstanbul'da Genco Erkal'la çalışmış, üniversitedeki tiyatro eğitimini ise 12 Eylül darbesi sonrasında maruz kaldığı baskılardan dolayı tamamlayamamış. Askerlik dönüşünde tiyatroya devam etmeye çalışsa da ekonomik koşuların zorluğuyla baba mesleğine dönmüş. Murat usta babasının ölümünden sonra şimdilerde İstiklal Caddesi Turnacıbaşı Sokak'taki dükkanında mesleğini devam ettirmeye çalışıyor.