17.05.2024

“İmam Hüseyin’in, Pir Sultan’ın yolundayız, baş eğmeyiz”

Fotoğraflar: Salih Mülayim - Jivan Güner Yazı: Jivan Güner Haberi Oku

  • F: Salih Mülayim
  • F: Salih Mülayim
  • F: Salih Mülayim
  • Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sezgin Kartal 

F: Salih Mülayim
  • F: Salih Mülayim
  • F: Jivan Güner
  • Yeşilkent Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı Deniz Türkmenoğlu F: Jivan Güner
  • F: Jivan Güner
  • Ali Almaçak, yıkılan duvarı yeniden örüyor 
F: Jivan Güner
  • F: Jivan Güner

Türkiye’nin kangren olmuş meselelerinden biri olan ‘Alevi’ meselesi de çözümlenmek yerine görmezden geliniyor. Cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmemesinin yanı sıra, var olan yerlerin maneviyatına da dozerlerle saldırılıyor. İstanbul’un Avcılar semtinde çamur deryası içinde bir ışık yanıyor, o da Alevilerin her Perşembe yaptıkları “Cem”in ışığı. Peki bu insanlar ne istiyor? Neden bu soğukta, inşaat alanında mum yakıp, soba kurup ibadet etmek zorunda kalıyor?

Yaklaşık 10 yıl önce CHP’li Avcılar Belediyesi tarafından temeli atılan Yeşilkent Pir Sultan Cemevi’nin daha sonra inşaat halinde bırakılması üzerine Cemevine sahip çıkan mahalle sakinleri, binanın eksiklerini tamamlayarak Cemevi olarak kullanmaya başladı. Ancak buna da izin vermeyen Belediye, zabıtalar aracılığıyla ilk saldırıyı gerçekleştirerek 5 yıl önce kendi taktırdığı tabelayı söktürdü, kapıyı kırdırdı, Hz. Ali, Pir Sultan Abdal ve Hacı Bektaşi Veli'nin fotoğraflarına ise el koydu. Buna rağmen her Perşembe günü bir araya gelen Aleviler ibadetlerini yapmaya devam ediyor. Daha önce eşyalara el koyan belediye zabıta ekipleri, 9 Şubatta ise sabah saatlerinde Cemevi’ne gelerek, dozerlerle cemevinin arka duvarlarını yıktı.

Avcılar Belediye Başkanının o bölgede bulunan Alevilerin de oylarıyla seçildiğini hatırlatarak Belediye Başkanına tepki gösteren Aleviler, Yeşilkent Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’ni kurarak,  inşaatın tamamlanmasını, ibadetlerini burada yapmak istediklerini belirtti. Dernek üyeleri, her ne gerekçeyle bu yıkım yapılmış olursa olsun bunun despotluk, zalimlik, halkın inancını, değerini hiçe saymak olduğunu düşünüyor. Belediye başkan yardımcısı Mehmet Kaya ile görüşüldüğünü ifade eden dernek başkanı Deniz Türkmenoğlu, Mehmet Kaya’nın cevabının ise: “Çok cem yapmak istiyorsanız gidin evinizde yapın” olduğunu aktardı.

‘BELEDİYE TERÖRİST DİYOR, ALEVİLER HAKLARI İÇİN DİRENİYOR’

Türkmenoğlu, var olan bu derneği kabul ettirene kadar hiçbir şekilde geri adım atmayacaklarını dile getirerek “Perşembe günü yaptığımız Cem’e bile tahammülü yok bizlere terörist, bölücü diyerek bildiriler dağıtıyor” şeklinde konuştu. Bölgenin imar planı olmadığından Cemevine ibadete gelen halkı evlerine ceza yazmakla tehdit edildiğini ifade eden Türkmenoğlu, buradaki direnişi kıramayacaklarını kaydetti. Belediye ise dağıttığı bildiride “Halkımızı sınıflara bölerek kışkırtıcılık yapanların oyunlarına gelmeyin. Defalarca denenmiş bu tür oyunlardan kimseye fayda gelmeyeceği çok açıktır. Bu nedenle belediyemize ait yeri işgal etmek için halkı kışkırtan provokatörlerle ilgili suç duyurusunda bulunulmuş olup, güvenlik güçleri gerekli kovuşturmayı yapmaktadır” denildi.Bunun tüm Alevilere yapılmış bir saldırı olduğunu belirten Türkmenoğlu, sadece ibadetlerini cemevlerinde, insani koşullarda yapmak istediklerini söyledi. Türkmenoğlu, “Burası Kerbela oldu, İmam Hüseyin, Pir Sultan Abdal yolundan dönmedi, biz de yolumuzdan dönmeyeceğiz” dedi. 

‘ONLAR YIKACAK, BEN ÖRECEĞİM’

Bugünkü yıkımdan sonra tekrar duvarları örüp İstanbul’un Karacaahmet ilçesinden gelen Alevi dedesi ile ibadetlerine devam etti. Duvar ustası Ali Almaçak ise, “Onlar yıkacak, ben öreceğim” diyerek direnişlerinin süreceğini belirtti. Konuya ilişkin birçok açıklama yapılırken, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu’nun cemevinin yıkılmasının “Muaviyenin, Yezitin zulmünden farksız” sözleri dikkat çekti.  

Avcılar Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci ise, katıldığı bir TV programda, cemevinin bugüne kadar yaptırılmamasını resmi engellere bağlamış, "Biz yıkmayız, yaparız" demişti. Perşembe sabahı itibariyle sözünün doğruluğu ortaya çıkan başkanın şimdi ise yaptığı hatayı düzeltmesi bekleniyor.