15.04.2024

Kadınlar Şiddete karşı sokakta

Yazı-Fotoğraflar: Meltem Ulusoy Haberi Oku

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma günü nedeniyle İstanbul’da birçok etkinlik ve eylemler düzenlendi.

Taksim’de düzenlenen eylemlerde çok sayıda kadın dayanışma hareketi, sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcileri farklı saatlerde Tünel, Galatasaray ve Taksim meydanlarında toplandı.

Tünel Meydanı’nda saat 14.00’de bir araya gelen ‘’Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’’ Taksim’e yürüyerek basın açıklaması yaptı. Artan kadın cinayetleri karşısında hâlâ gereken önlemler alınmadığına dair sloganlar atılırken, katillere indirim değil, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesini bir kez daha talep ettiler.

Aynı saatlerde Taksim’de toplanan “Halkevci Kadınlar”, “AKP’ye, erkek şiddetine, kadın düşmanlığına meydan okuyoruz” pankartıyla Galatasaray Meydanı’na yürüdü. Yapılan basın açıklamasında dünyada ve ülkemizde kadına yönelik şiddetin dünden bügüne artarak devam ettiği, hergün en az 5 kadının en yakınındaki erkekler tarafından öldürüldüğüne dikkat çekildi. Devlet şiddetinin gözaltında taciz ve tecavüz ile devam ettiği, örgütlü kadınlara yönelik polis şiddetinin ve tutuklanma terörünün ülkemizde arttığı belirtildi.

AKP'nin kadın düşmanı politikaları, daha fazla kadının öldürülmesi, daha fazla kadının kölece koşullarda çalıştırılması, daha fazla kadının kuluçka makinesi olarak görüldüğü söylendi. Kadınlar şiddetin farklı biçimleri ile cezalandırılırken erkekler uyguladıkları fiziksel ve cinsel şiddetin sonunda ‘’haksız tahrik indirimi’’ ile adeta ödüllendirildikleri dile getirilen basın açıklamasının ardından eylemciler, başta Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm kadın düşmanlarına mor kart gösterdi.

İstanbul’da kadına yönelik şiddeti protesto eden diğer yürüyüşler ise, 13.00’de Emekçi Kadınlar (EKA) tarafından Galatasaray Lisesi'nden Taksim’e doğru yapıldı. 15.00’de Tutuklu Kadınlar ile Dayanışma eylemi Bakırköy Cezaevi önünde düzenlendi.

Günün en kitlesel eylemi ise 25 Kasım Kadın Platformu tarafından yapıldı. Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelen yüzlerce kadın, "Bağır herkes duysun, erkek şiddeti son bulsun" ve "İçeride dışarıda devlet şiddetine karşı yaşasın kadın dayanışması" pankartları taşıdı. Taksim'e doğru yürüyüşe geçen kadınlar "Merhamet değil sığınma istiyoruz", "Jin jiyan azadi", "Erkek vuruyor devlet koruyor", "Kürtaj değil Uludere cinayet", "Emeğimiz bedenimiz kimliğimiz bizimdir", "Kimsenin namusu değiliz", "Gelsin baba gelsin koca; gelsin devlet gelsin cop, inadına isyan inadına özgürlük" sloganlarını attı.