17.05.2024

KADIKÖY’DE KADINLARA KARŞI IRKÇI SALDIRI PROTESTO EDİLDİ

Yazı ve Fotoğraflar: Hale Güzin Kızılaslan Haberi Oku

  • Fotoğraf: Hale Güzin Kızılaslan
  • Fotoğraf: Hale Güzin Kızılaslan
  • Fotoğraf: Hale Güzin Kızılaslan
  • Fotoğraf: Hale Güzin Kızılaslan

 

Kadınların birlik, mücadele ve dayanışmasına adanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, İstanbul’da 10 Mart Pazar günü düzenlenen mitingde, renkleri ve dilleri ile Kadıköy Meydanı’nı dolduran kadınlara miting sonrası örgütlü ve organize olduğu şüphesi uyandıran bir erkek saldırısı gerçekleşti. Kadıköy’de Fenerbahçe ile Bursaspor arasında oynanacak maça katılmak için gelmiş olan saldırgan erkek grubu, üç ayrı yerde kadınlara saldırarak biri bıçakla olmak üzere on kadının yaralanmasına sebep oldu.

Kadıköy’de yaşanan saldırıyı kınamak için akşam saatlerinde yeniden bir araya gelen İstanbul Kadın Platformu’ndan kadınlara sendikalar, demokratik kitle örgütleri ve bazı siyasi partiler de destek verdi. Eylemde; erkek ve devlet şiddetinin iç içe geçtiği saldırı kınandı. Platform adına basın açıklamasını okuyan Havali Mengi; kadınlara karşı oluşturulan polis barikatlarının saldırganlar için açıldığını ve saldırılara seyirci kalındığı söyledi. Mengi konuşmasında, mitingden araçlarına dönen Demokratik Özgür Kadın Hareketi’nden (DÖKH) kadınlara yapılan saldırıda emniyet güçlerinin, demokratik taleplerle sokağa çıkan emekçilere karşı kullanmaktan çekinmediği orantısız gücü, kadınlara saldıran, gözü dönmüş faşistlere karşı kullanmayıp önlerinde saygı duruşuna geçmiş gözlemciler gibi olayları izlemekle yetindiklerine dikkat çekti. Açıklamada saldırının tesadüf olmadığı; burjuva basınının saldırıyı taraftar kavgası arasında kalan kadınların yaralanması olarak gösterip gerçeği çarpıttığını, sistemli bir saldırının göz ardı edildiği belirtildi.

Eylem sırasında yapılan basın açıklamasında, saldırının politik yaşamda, toplumsal mücadelede, cins mücadelesinde öne çıkan kadınlardan duyulan rahatsızlıktan kaynaklandığı ifade edildi. Kadınların sistematik saldırılardan korkmadığının; barış talebi ile meydanları doldurup, devlet ve erkek şiddetine karşı mücadele etmeye devam edeceklerinin dile getirildiği eylem  “Erkek vuruyor, devlet koruyor”, “Jin Jiyan Azadi” sloganları ve zılgıtlar eşliğinde sonlandırıldı.