17.05.2024

Kadınların Öfkesi Sınırları Aşıyor

Fotoğraflar ve Yazı: Hale Güzin Kızılaslan Haberi Oku

  • F: Hale Güzin Kızılaslan
  • F: Hale Güzin Kızılaslan
  • F: Hale Güzin Kızılaslan
  • F: Hale Güzin Kızılaslan
  • F: Hale Güzin Kızılaslan
  • F: Hale Güzin Kızılaslan
  • F: Hale Güzin Kızılaslan
  • F: Hale Güzin Kızılaslan
  • F: Hale Güzin Kızılaslan
  • F: Hale Güzin Kızılaslan

Kobane, 15 Eylül'den bu yana saldırı altında. On binlerce insanın DAİŞ'in katliamından kaçarak Türkiye sınırından giriş yapmaları ve AKP'nin halka karşı aldığı sert tutum tepkilere neden oluyor. Şengal katliamından sonra ikinci büyük göçü yaşayan Suriye ile sınır illerde Kobaneliler zor günler geçiriyorlar. Saldırıların çok ağır ve direnişin çok büyük olduğu Kobane'de aynı Şengal'de ve Suriye'nin diğer bölgelerinde, yine Irak'ta olduğu gibi en büyük zararı kadınlar ve çocuklar görüyor.  Tecavüzlerin, kaçırılmaların yaşandığı Suriye'de kadınlar köle pazarlarında satılarak savaşın ganimeti haline getiriliyor. 

Kobaneli kadınlarla dayanışmak ve barışın sesini duyurmak isteğiyle İstanbul'da, Ankara'da, Eskişehir'de, Adana'da, İzmir'de, Urfa'da, Bodrum'da, Kocaeli'nde, Samsun'da bir araya gelen kadınlar bir kez daha sokaklara çıktı. Barış İçin Kadın Girişimi, HDP, Sosyalist Feminist Kolektif, Anarşist Kadınlar gibi 40'tan fazla örgütten onlarca kadın; Beşiktaş'taki ilk buluşmanın ardından vapurla Kadıköy'e geçerek burada kendilerini bekleyen diğer kadınlarla AKP binasına yürüyüş düzenlediler.

Yürüyüş sırasında pek çok kez polisle kadınlar arasında gerginlik yaşandı. Kadınlar AKP ilçe binasının önünde yaptıkları basın açıklamasında "Kobaneli kadınların çağrılarını duyan bizler İŞİD'in ve onu besleyen iktidarların zihniyetinin hepimize, bedenlerimize doğrudan bir tehdit olduğunu" ifade ettiler. Basın açıklamasında ayrıca, saldırıların barışı, Türkiye2deki çözüm sürecini hedef aldığının da altı çizildi. Kobane'de savaşın yükünü en ağır şekilde yaşayan kadınların, IŞİD vahşetinin yanında bir de kadınların özgürlüğü ve güçlenmesini hedef alan erkek egemen zihniyetle mücadele ettiklerinin belirtildiği basın açıklamasında "Savaşı sınırın güneyine kaydırmakla barış olmaz; kadınlar evlerini barklarını bırakıp sığınmaya zorlandıkça barış olmaz; silahların sınırdan geçmesine izin vermekle barış olmaz; tüm Ortadoğu'da kadınlar özgür olmadıkça barış olmaz; kadınların söz hakkının olmadığı bir siyasetle işbirliği yapılarak barış olmaz" denildi.

Kadınların güçlü bir katılım gösterdiği eylemde Kürtçe ve Türkçe olarak "kadınların öfkesi sınırları aşıyor", "barış için ısrar ediyoruz", "Jin Jiyan Azadi", "Biji Berxwedane Kobane" sloganları atıldı.