18.06.2024

Tarlabaşı'nın Terk Edilmiş Köpekleri ve Azizleri

Yazı ve fotoğraflar: Sedef Özge Haberi Oku

  • Mürvet Hanım ve Ramazan Bey, kapısı sokağa açılan tek bir odada tezgahın üzerinde uyuyor, 'yatak'larını ve yemeklerini kedi ve köpeklerle paylaşıyor.
  • Ramazan Bey Tarlabaşı'ndan göçenlerin arkada bıraktığı kedi ve köpekleri sahipleniyor, onlarla yatağını ve yemeğini paylaşıyor.
  • Ramazan Bey, 'Saldırgan bir şekilde yetiştirdikleri Pitbull cinsi köpekleri geceleri sırf eğlence olsun diye benim kedilerimi köpeklerimi boğdurmaya getirenler var, insanlık dışı bir davranış' diyor.
  • Baktıkları her hayvanın adı ve hikayesi var, hepsini ayrı seviyorlar
  • Tencerede pişen yemekten hem kendilerine, hem baktıkları köpek ve kedilere pay düşüyor. Ramazan Bey ve Mürvet Hanım, Tarlabaşı'nda kentsel dönüşüm sürecinde terk edilmiş köpek ve kedilere sahip çıkıyor.

Tarlabaşı Bulvarını kesen sokaklardan birinde, Peşkirci sokakta sayıları sürekli değişen kedi ve köpeklerle birlikte tek odadan oluşan bir evde yaşayan iki kişiyle tanışın: Ramazan Bey ve Mürvet Hanım. Kentsel dönüşümün dönüştüremediği bu kent azizleri, alışveriş ve iş merkezlerine dönüştürülmek üzere zorla boşaltılan Tarlabaşı'nın boş binalarında ve sokaklarında buldukları köpekleri ve kedileri toplayıp, sokağa açılan tek bir odadan oluşan evlerine getiriyor. Yatak bildikleri tezgahın üzerini ve kırık dökük eşyalarını hayvanlarla paylaşmaktan gurur duyuyorlar.

Tarlabaşı polis karakolunun bulunduğu koldan Taksim'e doğru yürürken hemen ikinci sokağa başınızı uzatıp sol tarafa baktığınızda kırık dökük eşyaların bulunduğu bir eskici tezgahı ve yanında bir kapı göreceksiniz. Çekinmeyin, kapıyı çalın. Giderken yanınızda hayvanlar için mamanın yanı sıra göz damlası, iç ve dış parazit ilacı da götürebilirsiniz.