17.05.2024

Nükleere Karşı Zincirli Eylem

Yazı: Hande Altay
Fotoğraflar: Arif Yaman Haberi Oku

  • İstiklal Caddesi'ni dolduran yaklaşık iki bin eylemci el ele tutuşarak zincir oluşturdular.
  • Nükleer karşıtı eylemciler
  • Sinop ve Akkuyu'da yapılması planlanan nükeer santrallere karşı çıkan çevreciler Fukişama'da depren sonrası meydana gelen nükleer kazaya dikkat çektiler.
  • Bazı eylemciler taktıkları maskelerle nükleere karşı tepkilerini farklı bir yolla gösterdiler.
  • Çevreciler ıslık ve düdüklerle ses çıkararak nükleere karşı tepki gösterdiler.
  • İstiklal caddesini dolduran yaklaşık iki bin çevreci nükleer enerji karşıtı pankartlar taşıyarak hükümeti protesto etti.

 


Japonya'daki depremin ardından yaşanan nükleer sızıntıdan sonra, Mersin Akkuyu ve Sinop'ta yapılması planlanan Nükleer Santral karşıtı çevreci aktivistler hükümeti protesto etmek için Galatasaray Lisesi'nin önünde buluştu.

Başbakanın, Japonya'da felaket boyutlarına ulaşan ve şimdiden "2. Çernobil" olarak tanımlanan kazaya rağmen, yaptığı açıklamalarda nükleer santral ısrarını sürdürmesi çevrecileri kızdırdı.

Greenpeace Akdeniz, Küresel Eylem Grubu ve Yeşiller Partisi öncülüğünde düzenlenen eylemde Başbakanın nükleer santral karşıtlarına yaptığı "Evlerinizdeki Aygaz tüpler de riskli" açıklamasına gönderme olarak "Tüp gaz AKP" sloganları atıldı.

İstiklal Caddesi'nde el ele tutuşarak zincir oluşturan eylemciler "Akkuyu Fukuşima olmasın", "Nükleer çağ bitti" pankartları taşıyarak, "Güneş, rüzgâr bize yeter" sloganları attı.Bazı çevreciler ise yüzlerine gaz maskesi takarak tepkilerini gösterdiler.

Eylemden sonra yapılan basın açıklamasında Çernobil'den sonra Fukuşima'nın da nükleer enerjinin ne kadar tehlikeli ve öngörülemez risklerle dolu olduğunu gösterdiği söylendi. Başbakana da "Nükleerden korkmuyorsan Allah'tan kork" çağrısı yapıldı.