15.04.2024

Paris katliamı protestoları sürüyor

Fotoğraflar: Yücel Tunca Yazı: Jivan Güner Haberi Oku

Fransa’nın başkenti Paris’te 3 Kürt Kadın siyasetçinin katledilmesi her yerde protesto ediliyor. 9 Ocak 2013 günü yapılan suikastte PKK kurucularından Sakine Cansız, KNK Paris temsilcisi Fidan Doğan ve gençlik hareketi üyesi Leyla Şaylemez’in katledilişinin ardından yapılan eylemlerde katliamın aydınlatılması, sorumluların cezalandırılması talep ediliyor. 

İstanbul’da Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İstanbul il örgütünün çağrısıyla 11 Ocak günü biraraya gelen binlerce kişi, Fransa Konsolosluğu'na yürüdü. "Özgürlük mücadelesinin neferlerine söz veriyoruz. Sorumlulardan hesap soracağız" yazılı pankart ile öldürülen 3 Kürt kadın siyasetçinin fotoğraflarının taşındığı yürüyüşte sık sık "PKK halktır, halk burada", “Jin, Jiyan, Azadî”, "Şehid namirin", "İntikam" sloganları atıldı. BDP Milletvekilleri Sebahat Tuncel, Emine Ayna, Demir Çelik ve Ayla Akat’ın katılımıyla yapılan yürüyüşe, Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Emek Partisi (EMEP) üyelerinin yanı sıra çok sayıda kadın örgütü de destek verdi.

‘Barışçıl, demokratik çözüm süreci sabote edilmek istenmiştir’

İstiklal Caddesi'ne çıkan bütün sokaklara çevik kuvvet yerleştirilmesi, Fransa Konsolosluğu'nun da çevik kuvvet ve panzer tarafından abluka altına alınması gibi yoğun güvenlik önlemleri arasında gerçekleştirilen yürüyüşün ardından konsolosluk önüne gelen kitle siyah çelenk bıraktı. Burada konuşma yapan BDP İl Eş Başkanı Asiye Kolçak, Paris'teki katliamın, Abdullah Öcalan'la görüşmelerin sürdüğü bir döneme denk gelmesinin tesadüf olmadığını belirterek, barışçıl demokratik çözüm sürecinin sabote edilmek istendiğini ifade etti. Katliamın Fransa ve AB ülkelerinin alnına sürülmüş kara bir leke olduğunu dile getiren Kolçak, "Bu katliamı yapanlar açığa çıkartılmadıkça sorumluluğu Fransa Hükümeti'nin olacaktır" dedi.

Akat: ‘Öcalan'ın Kürt kadınlarına gönderdiği selamdan bağımsız değildir’

Kolçak’ın ardından BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel yaptığı konuşmada, "Cansız yoldaşımız, hiçbir zaman boyun eğmeyen bir kişiydi. Diyarbakır zindanında büyük bir direniş göstermiş ve işkenceci Esat Oktay'ın yüzüne tükürmüş bir kişidir" derken, 3 Ocak'ta PKK lideri Abdullah Öcalan'la görüşmeye giden BDP Batman Milletvekili Ayla Akat ise, katliamın Öcalan ile görüşmelerin başlamasının hemen ardından yaşanmasının dikkat çekici olduğunu ifade etti. Akat, "Bu katliam sayın Öcalan'ın Kürt kadınlarına gönderdiği selamdan bağımsız değildir. Kürt kadınları bu selamı anladı ve barışın takipçisi olacak" dedi.


Konuşmaların ardından yapılan açıklamada, suikastın aydınlatılmaması durumunda başta Fransa olmak üzere tüm AB devletlerinin sorumlu olarak görüleceği söylendi. Eylem, açıklamanın ardından sloganlarla sona erdi.