17.05.2024

PERA’DAN PİCASSO GEÇTİ

Yazı ve Fotoğraflar: Emine Burçin Ercan Haberi Oku

Fransız çağdaş sanatının en önemli sanat simsarları ve yayıncısı Ambroise Vollard tarafından, İspanyol ressam Pablo Picasso'ya sipariş edilen  100 adet gravürden oluşan "Picasso-Suite Vollard" gravürler sergisi, 16 Şubat'ta İspanya Prensesi Elena De Borbon'un katılımıyla SVİKV Pera Müzesi'nde gerçekleşti.

Geçtiğimiz yüzyıldan günümüze kalan en önemli sanatsal miraslardan biri olduğu bilinen Suite Vollard adlı gravür serisi, İspanya'nın önemli kuruluşlarından Fundacion Mapfre ve İstanbul Cervantes Enstitüsü işbirliği ile Pera Müzesi'nde izleyicilerin beğenisine sunuldu.

"Suite Vollard" Picasso'yu anlatıyor

Picasso'nun yaratıcı evrenini ortaya çıkaran konuları ve tekniği  yansıtan "Suite Vollard" serisinde daha çok, ressamın aşkları, model ve heykeltıraş, çıplaklık ve farklı mitolojik temalar ağırlık taşıyordu. Picasso'nun üretkenliğinin doruğunda olduğunu gösteren sergi, onun yalnızca bir ressam değil, bir heykeltıraş, seramikçi ve gravürcü olduğunu izleyiciye kanıtladı.

Sanatçının ürettiği eserler arasında önemli bir yere sahip olan Suite Vollard,  Picasso diyalektiğinde yer alan aşk, erotizm, tutku, kaos gibi temalara yaptığı göndermelerle mitolojik ve yaşamsal öğelere dikkat çekiyordu. Sanatçının etkilendiğini gördüğümüz Akdeniz kültürü bu seride oldukça güçlü bir biçimde kendini gösteriyordu.