18.06.2024

Şaban Dayanan'ı Kaybettik

Haberi Oku

  • Saban Dayanan

Gazeteci, fotoğrafçı dostumuz Şaban Dayanan'ı geçirdiği bir rahatızlık sonucunda kaybettik. İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi'nde verdiği mücadele ve sonrasında aktivist duruşunu hep koruyan, Tütün Deposu'ndaki boşluğunu hep hissedeceğimiz 42 yaşındaki dostumuzun cenazesi 25 Temmuz Pazartesi günü ikindi vaktinde İstanbul Okmeydanı'nda Cemal Kamacı Spor Tesisleri'nin karşısındaki Fetihtepe Camii'nden kaldırılacak.

Şaban Dayanan
Siirt Eruh doğumlu olan Şaban Dayanan, İnsan Hakları Derneği'nin (İHD) aktif bir üyesiydi ve uzun yıllar dernekte yöneticilik yaptı. Fotoğrafçıydı ve çektiği fotoğraflarla Türkiye'deki insan hakları ihlallerini belgeledi. İnsan hakları, sivil demokrasi, tarihle yüzleşme, vicdani ret, anti militarizm ve çevre konularında mücadele yürüttü ve hep ezilenlerin yanında oldu. Şaban, DEPO - Tütün Deposu'nun kuruluşundan beri herşey ile ilgilendi, gece gündüz çalıştı. DEPO'yla tanışan herkesin, mahallede oturanların ve çocukların en çok tanıdığı ve sevdiği kişiydi.
Şaban Dayanan çalışmaları ile Gazetecilik ve Basın Şehitleri Ödülü (1997-Fotoğraf  Dalında), Türkiye İnsan Hakları Vakfı İnsan Haklarına Katkı Ödülü (1998-İzmir), Deprem Çalışmaları Nedeniyle Başarı Ödülü (1999- Sakarya), İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Emek Ödülü (2000), Human Rights Watch İnsan Hakları Ödülü (2011-ABD), Gazetecilik ve Basın Şehitleri Jüri Özel Ödülü (2005-Fotoğraf  Dalında), Körfez Savaşından Kaçanlara İnsani Yardım Çalışması (1988), Marmara Depremi Yardım çalışmaları, Bolu/Kaynaşlı Depremi Yardım Çalışması (1999) ödülü almıştır.