18.06.2024

Meclis Gitsin Askere!

Yazı: Jivan Güner Fotoğraflar: Ceren Kalecik Haberi Oku

  • SAVAŞ'A HAYIR!
  • SAVAŞ'A HAYIR!
  • SAVAŞ'A HAYIR!
  • SAVAŞ'A HAYIR!
  • SAVAŞ'A HAYIR!

Suriye'de atılan bir top mermisinin Urfa Akçakale'de beş kişinin ölümüne neden olmasının ardından Türkiye'den Suriye'ye top ateşiyle yapılan "misilleme", Başbakanlık'tan yapılan "Suriye'deki hedefleri vurduk" açıklaması ve Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde "Suriye askeri müdahale tezkeresi"nin kabul edilmesiyle birlikte birçok kentte savaş karşıtı gösteriler yapıldı.

İstanbul’da ise sendika, siyasi parti ve meslek odalarının öncülüğünde bir araya gelen binlerce kişi ‘Savaşa Hayır’ dedi. Taksim meydanından Galatasaray Lisesi’ne yürüyen savaş karşıtı yurttaşlar, "Susma haykır savaşa hayır", "Faşizme karşı omuz omuza", "Bu halk sana boyun eğmeyecek", "Emperyalizmin askeri olmayacağız", "Madem çıktı tezkere, meclis gitsin askere", "Bu savaş benim değil" ve "Hükümet istifa"gibi slogan ve dövizlerle yürüyüşe geçti.

"AKP'nin emperyalistlerin teşviki ile sürdürdüğü bölgesel savaş çığırtkanlığı, Suriye'de iç savaşı kışkırtma hamleleri, giderek tırmandırdığı savaş politikaları Akçakale'de yitirilen canların sorumlusudur. AKP savaş kışkırtıcı çizgisiyle çatışmaları Türkiye-Suriye sınırına çekip 5 insanımızın ölümüne neden olmuştur. Bununla yetinmeyen AKP Suriye'yi vurarak, Meclis'e tezkere getirerek ülkeyi savaşa sokmaya dönük bir adım daha atmıştır. Türkiye halkları savaş istemiyor. İçerde ve dışarda AKP'nin savaş politikalarının karşısında duracağız" açıklamasında bulunan kurumlar ise şöyle;
Halkevleri, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) İstanbul Meclisi, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP), Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), Türkiye Komünist Partisi (TKP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP),Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İstanbul Koordinasyon Kurulu, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) İstanbul Şubeler Platformu, İstanbul Tabip Odası, Eczacılar Odası İstanbul Şubesi.