18.06.2024

SAVAŞ VE SİYASAL ŞİDDETTE HAFIZA

Haber ve Fotoğraflar: Arda Altuntaş Haberi Oku

  • Fotoğraf: Arda Altuntaş
  • Fotoğraf: Arda Altuntaş

Savaş ve Siyasal Şiddette Hafıza ve Toplumsal Cinsiyet Genç Araştırmacılar Konferansı Karaköy’deki Minerva Palas’ta 25-27 Nisan 2014’te gerçekleşti.

Konferans, dünyanın pekçok ülkesinden ve Türkiye'nin farklı şehirlerinden lisans, yükseklisans veya doktora öğrencilerini, bağımsız araştırmacıları ve aktivistleri, katılımcı ve dinleyici olarak biraraya getirdi.

Konferansın ikinci günündeki ‘Göç Anlatıları’ konulu bölümde ‘Köy Boşaltmaları Sonrası Kürt Kadın Anlatıları: Küçükçekmece Kanarya Mahallesi Örneği, 2013’ başlıklı çalışmasını sunan Melike Gül Demir’e Cumartesi Anneleri de yaşadıklarını anlatarak katkıda bulundu. Demir, sunumunda zorunlu göç eden yaşlı kadınların sürekli olarak köylerine dönme isteklerini dile getirdiklerini, kadınların İstanbul’da yaşadıkları sağlık problemlerinin İstanbul’a alışamamaktan ve köylerine duydukları özlemden kaynaklandığını söylediklerini belirtti. Demir, kadınların İstanbul’da ötekileştirildiğini ve dışlandığını, özellikle kamusal alanda Türkçeleri ‘düzgün’ olmadığı için ve geleneksel kıyafetleri nedediyle ayrımcılığa uğradıklarını sözlerine ekledi.

‘Göç Anlatıları’ bölümü, Azadeh Sobout’ın ‘Kadınlar, Diyaspora ve Kimlik: İran’daki Afgan Mültecilerin Değişen Konumu’, Övgü Ülgen’in ‘Kolektif Hafıza ile Tecrübe Arasında: Tarlabaşı’na Göç Etmiş Olan İkinci Kuşak Kadınların Devlet Şiddetini Anlama Biçimleri’, Fathima Azmiya Badurdeen’in ‘Zorunlu Göçmenler Olarak Şiddeti Anlatmak: Somalili Bir Kadının Perspektifiyle Şiddeti Anlamak’ başlıklı sunumlarıyla tamamlandı.

‘Göç Anlatıları’ sunumlarının ardından bölümün tartışmacısı Ayşe Parla, kullanılan terminolojinin önemli olduğunun altını çizerek, ‘Yerinden Edilme’nin zaten ancak zorla olabileceği için ‘Zorunlu Yerinden Edilme’ şeklinde tanımlanmasına gerek olmadığına dikkat çekti.