17.05.2024

Şehir ve Kadın

Fotoğraf ve röportajlar: Nuray Aydın, Sevim Gündoğdu Haberi Oku

 • “Şehir hayatının en zorlayan yanları, kalabalık ve telaşlı zamanlar. Nefes alabileceğim yeşil alanların sayılacak kadar azalması çok üzücü, yaşam alanlarımız giderek daralıyor şehirde. İçinde Kadıköy’ün olduğu gezmeler, yemeler, içmeler en keyifli zamanlar benim için. Kadıköy çarşısında dolaşıp, plakçıları, antikacıları gezmekten büyük keyif alıyorum. Bir de vapur yolculuklarından...” Esra Tonka – Bahariye Caddesi, Kadıköy (Fotoğraf: Nuray Aydın)
 • “Şehirdeki yoğun trafik tam bir zaman kaybı. Benim için kalabalığından kaçış yeri, deniz kenarları. Spor yaşantımla bunu birleştirince, şehirdeki nefes alabildiğim zamanları oluşturabiliyorum...” Fatoş Korkulu – Caddebostan Sahil (F: Sevim Gündoğdu)
 • “Hayatımın büyük bir bölümü, bu şehirde hatta bu semtte geçti. İyi kötü bir çok hatıram var burada. Gitmek istesem de gidemiyorum...” Gülay Barut – Maltepe Çarşı (F: Nuray Aydın)
 • “Çocukluğumda bisiklete bindiğim bu sokaklarda, her şeyin bu kadar hızlı değişebildiğini görmek, beni geleceğe yönelik olarak korkutmuyor değil. Şehirde vakit geçirmek için alternatif çok, zaman az. Büyük şehirde yaşam pahalı, keşke hepimiz bu şehrin bize sunduğu olanaklardan sonuna kadar faydalanabilsek...” Meral Dinçer – Karaköy (F: Nuray Aydın)
 • “Şehirde yaşamak çok zor, zor olduğu kadar da vazgeçilemez, tıpkı çocuklarım gibi. Herkes gibi trafiğinden, hava kirliliğinden, insanların tahammülsüzleşip birbirine saldırısından rahatsızım. Özellikle Üsküdar’la aramda garip bir bağ var. Üsküdar’a indiğimde gün içerisinde yaşadığım bütün olumsuzlukların yerini, çocukluğumun unutulmaz anılarına gidiş serüvenlerim alıyor…” Sibel Zereyalp – Üsküdar (F: Nuray Aydın)
 • “Büyük şehirlerin en önemli avantajı, kişilere istedikleri seviyede yasam koşulları sunmasıdır. Bu güzellikleri ve olanakları yasamak ya da yaşayabileceğimi bilmek beni mutlu ediyor. Fakat trafik ve kalabalık birçok şehirdeki ortak problem ve şehirde yaşamamızın bir bedeli…” Gülsün Coşkun – Beşiktaş (F: Sevim Gündoğdu)
 • “En çok kültürel aktiviteleri takip etmeyi seviyorum. Şehir hayatı düzenli işleyen, dönen bir çark gibi, öte yandan kaotik bir yanı var. Ya bu kaostan beslenirsiniz ve çıkış noktaları bulabilirsiniz ya da çarkta öylesine dönmeye devam edersiniz. Beni en çok rahatsız eden, şehirde hayatın çok hızlı seyretmesi ve hiçbir şeye yetişemiyor olmak hissi, yorucu çok yorucu…” Ayşe Eser – Gezi Parkı, Taksim (F: Sevim Gündoğdu)
 • “Şehirdeki iş olanaklarının biz gençler için, güzel bir fırsat olduğunu düşünüyorum. İş çıkışı, çalışma arkadaşlarımla yaptığım programlarla, şehrin merkezinde çalışıyor olmanın avantajını yaşıyorum…” İpek Köşker – İş Kuleleri, 4.Levent (F: Nuray Aydın)
 • “İş imkanları, hastane ve okullar taşraya göre avantajlı denebilir şüphesiz. Yoğun trafiği ve beraberindeki hava kirliliği en zorlayan yönleri, şehirde rahatça nefes alamamak çok acı. İnsanlar arasındaki iletişimsizlik de olumsuz etkiliyor, çok basit bir örnekle çoğumuz komşularımızı bile tanımıyoruz…” Filiz Aksu – Minibüs Yolu, Şenesenevler (F: Sevim Gündoğdu)
 • “Şehir hayatının içinde yaşamak keyifli, istediğin zaman istediğin şeyleri bulabilme, yapabilme özgürlüğüne sahip olabiliyorsun. Özellikle gecelerini daha çok seviyorum. Şehri ışıklar altında seyretmek, dolaşıp keşfetmek hep cazip gelmiştir.
Ne yazık ki şehirde nefes alınabilecek yaşam alanları giderek daralıyor...” Pınar Mete – Göztepe Parkı (F: Nuray Aydın)
 • “Şehirdeki kültür, sanat, alışveriş, yaşam imkanlarını kullanmaktan, çok seçeneğimin olmasından hoşlanıyorum. Trafik gibi etkenlerle sürekli telaş halinde olmak, ulaşımda saatler kaybetmek, şehir hayatının dezavantajı…” Fatma Yılmaz – İstiklal Caddesi, Beyoğlu (F: Sevim Gündoğdu)
 • “Kalabalığı sevmem, ne otobüsteki, ne minibüsteki, ne bir alışveriş merkezindeki. Hele ki bunlardan sebep çıkan gürültüyü hiç. Şehirde beni rahatlatan, insanların çocuklarıyla vakit geçirdiği, spor yaptığı, keyifle bir şeyler içip sohbet ettiği sahil kenarları. Eğer makul sayıda insan varsa etrafımda, yeşili ve maviyi görebiliyor ve çayımı da içebiliyorsam şehir o zaman çok güzel…” Berfin Sönmez – Dragos (F: Sevim Gündoğdu)
 • “Küçük bir yerleşim yerinden geldiğim için şehir hayatı bana her zaman daha ilgi çekici gelmişti fakat şehir yaşamım başladıktan sonra anladım ki en güzeli küçük yerleşimmiş. Kalabalık şehir hayatı, farklılıkları olan insanlar, bu şehir yaşamını bir bakıma çekici yapıyor. Trafik, 7 gün 24 saatin yetmemesi ve iş hayatı ile birlikte insan kendini sadece hayatta kalmak için uğraşır halde buluyor. Çocuğumun yaşam standartları ve eğitimi için şehir hayatını tercih ediyorum ama ilerde “neden ben çocukluğumu yaşayamadım sokakta oynayıp parkta toza bulanmadım” derse, cevap veremeyeceğim…” Gülbin Bahçeci – Metrobüs Durağı, Okmeydanı (F: Sevim Gündoğdu)
 • “Şehir, çalışmak ve para kazanmak için bulunulması gereken bir geçiş istasyonu. Hayatı sonlandırmak için asla olmak istemediğim bir yer. Hayatın belirli dönemlerinde büyük şehirde olmak bir zorunluk ama üçüncü çeyrek ya da ne kaldıysa yaşanacak, mutlaka daha dingin bir hayat sunan daha küçük ve insani ilişkilerin yoğun olduğu bir yerde olmalı. Beton dikitler gibi etrafı saran siteler gökyüzünü çalıyorlar, havayı bile esir alıyorlar. Gürültülü, yorucu, güzelliklerini görmek için çok az zaman bırakan bir cadı kazanı ama bu kazanda yaşamayı, hayatta kalmayı ve hasarsız çıkmayı bilmek gerek. Kadın olarak zor ama imkansız değil...” Yeşim Kopan – Sirkeci Tren Garı (F: Sevim Gündoğdu)
 • “Şehirde yaşamayı, iş dışında kalan kısa zamanlarda da olsa şehirde dolaşarak keşfetmeyi seviyorum. Ne yazık ki pahalılık, yaşamı ve imkanları oldukça kısıtlıyor…” Meliha Gadjal – Eminönü (F: Sevim Gündoğdu)
 • “Şehir hayatının merkezinde olmayı, yaşamayı her zaman sevmişimdir, dinamizmi beni hep cezbetmiştir. Kalabalık bir semtte koşuşturmayı izlemek, güzel bir restoranın masasında sevdiklerimle hayattan, hayallerimizden, gelecekten bahsetmek, değişik yemekler tatmak en keyif aldıklarım. Büyük şehrin getirdiği trafik, yaşam ve iş stresinden dolayı sosyal hayatımızı yaşayacak enerji kalmaması, vaktimizin hep birşeyleri yetiştirmek için boşa harcanması beni rahatsız ediyor…” Gaye Mutman Çin – Bağdat Caddesi, Suadiye (F: Nuray Aydın)
 • “Günde iki saatini trafikte geçiren biri olarak, sevdiğim insanlara 
ayırabileceğim zamanı bu şekilde harcamak bende stres duygusu yaratıyor. Hayat bizi o kadar yoruyor ki, şehrin güzelliğini görmeye vakit yok...” Nuray Aydın – Nakkaştepe (F: Sevim Gündoğdu)
 • “Oldukça dinamik ve değişken bir yaşantıyla şehrin tüm yaşantımı çevrelemesinden dolayı şehir ile kurduğum kuvvetli bir bağ olduğunu düşünüyorum. Vaktimin büyük çoğunluğunu gece dışarıda geçiriyorum, kalabalık mekanlarda olmaktan keyif alıyorum. Beni en çok rahatsız eden şeylerden biri, yer, zaman ve mekan farketmeksizin uğradığım sözlü tacizler. Gün içerisinde sıkça toplu taşıma kullanan biri olarak, altyapı sorunları ve saate bağlı olarak yetersiz kalan ulaşım sistemleri gördüğüm bir başka aksaklık. Yine de tüm olumsuz koşullarına rağmen şehrin akışı içerisinde kendime yer bulabilmek beni mutlu ediyor…” Gizem Candan – Galata (F: Sevim Gündoğdu)
 • “Dış dünyaya ve “modern” hayattaki sosyal ve kültürel kaynaklara daha rahat erişim imkanı olmasını seviyorum. Çoğumuz için en zor yanları trafik kargaşası ve yollarda kaybedilen uzun saatler. Buna ilave, insanların küçük yerleşim yerlerine göre birbirine karşı çok daha mesafeli ve yüzeysel olmaları. Şehir hayatını biraz da lunaparklara benzetiyorum. Görkemli görüntüsüne kapılsa da, zamanla bariz bir kısır döngü içinde olduğuna aymaya başlıyor insan. Yine de uzaklaşamıyor, hatta uzaklaşmak istemiyorum şimdilik…” Sevim Gündoğdu – Bostancı (F: Nuray Aydın)
 • “Şehrin merkezinde, kültürel ve sanatsal aktiviteleri, çeşitli alışveriş imkanları ile bir arada sunan mekanlarda vakit geçirmekten hoşlanıyorum. İstediğim yerde, dilediğim insanlarla, sevdiğim şeyi yapabilmenin keyfini yaşıyorum…” Sevgican Varol – Zorlu Center, Zincirlikuyu (F: Nuray Aydın)

Büyük şehirlerde hayat, hareketli ve hiç durmayan dinamik görüntüsüyle, vaat ettiği çeşitli imkânlarla, her zaman cezbetti insanları.

Şehirde bir hayat kurmaya ve sürdürmeye çalışırken, içinde yıllarını da geçirdikçe, şehre dair daha başka ne gibi durumlar, yaşantılarımızı iyi ya da kötü yönde şekillendiriyor?

Kimimiz akışına ayak uydurabildiği, kendini bütünleşmiş hissettiği için şehirden başka yerde yaşamayı dahi düşünmüyor.

Kimilerimiz içinse büyük şehir hayatı eninde sonunda daha sakin, daha huzurlu bir yaşamın peşinden gitme ve hatta şehri terketme isteğine dönüşüyor.

Peki, kadın gözüyle şehirde hayat nasıl görünüyor? Şehir, kadın için ne demek?