17.05.2024

“Sivas’ta yakanlar, AKP’yi kuranlar”

Yazı ve fotoğraflar: Sedef Özge Haberi Oku

  • 31 Mart'ta Kadıköy'de toplanan binlerce kişi, Sivas Katliamı sorumlularının yargılandığı davanın zaman aşımı gerekçesiyle düşürülmesini protesto etti.
  • 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’taki Madımak Oteli’nde 33 sanatçı, yazar ve düşünür diri diri yakılarak can vermişti.
  • Mitinge çok sayıda Alevi örgütü ve derneğinin üyeleri ve destekçileri katıldı.
  • Metin Altıok'un eşi Zeynep Altıok, Madımak Otelinde katledilenlerin yakınları adına yaptığı konuşmada, 'Biz kimsenin merhametini dilenmiyoruz, herkes için adalet istiyoruz' dedi.
  • Eşber Yağmurdereli de zaman aşımı kararını protesto etmek için mitingdeydi.
  • Sivas'ta katledilenlerin yakınları
  • Pınar Aydınlar, Çav Bella'yı söyledi
  • Sabahat Akkiraz
  • Gülcan Koç: 'Sivas'ta sadece Alevileri yakmadılar, bütün insanlığı yaktılar. Yezide asla boyun eğmedik, bugün de boyun eğmeyeceğiz.'
  • Miting için Gebze'den gelen Hacı Kızgın

Kadıköy'deki mitinge tüm Türkiye’den Alevi örgütlerinin yanı sıra Avrupa’daki Alevi dernekleri ve kültür merkezlerinin temsilcileri, DİSK ve KESK temsilcileri, TKP, ÖDP ve diğer siyasi partiler, Halkevleri, Eşber Yağmurdereli'nin aralarında bulunduğu sanatçılar katıldı. Mitingde, "Sivas'ta yakanlar, AKP'yi kuranlar", “Sivas’ın ışığı sönmeyecek”, “İnsanlık suçundan zaman aşımı olmaz!" “Katil devlet hesap verecek”, “Sivas şehitleri ölümsüzdür” sloganları atıldı.

Tiyatrocu Orhan Aydın'ın Sivas'ta katledilenlerin adlarını tek tek okuması ve mitinge katılan binlerce kişinin "Burada!" diye bağırmasının ardından, katledilenlerin yakınları sahneye çıktı. Metin Altıok'un eşi Zeynep Altıok bir konuşma yaparak, "19 yılın sonunda bize zaman aşımı diyorlar. İnsanlık suçlarında zaman aşımı olamaz, bu bir dünya gerçeğidir, bu bir insan hakları gerçeğidir” dedi ve şöyle devam etti: “Bugün sadece fikirleri için hüküm giymeden yıllarca hapiste tutulan insanlar var. Oysa bu katiller tutuksuz yargılandılar ve dış ülkelere kaçtılar. Bugün ülke sınırlarında yakalanıyorlar ama her ne hikmetse geri alınamıyorlar. Biz kimsenin merhametini dilenmiyoruz, herkes için adalet istiyoruz.” Altıok, “Bugün bir hayalim gerçekleşti burada: Bu kalabalığı gördüm. Herkes kardeş; bu ülkenin, bu toprakların kardeş çocukları buradalar. Alevisi, Türkü, Kürdü diye bir ayrım yapmaksızın, içinde insan sevgisi olan, vicdan duygusu olan herkes bugün adalet isteğimize destek olmak için burada" diyerek miting katılımcılarını selamladı.

Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanı Hüseyin Gül, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Genel Başkanı Turgut Öker, Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Selahattin Özer ve Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkan Yardımcısı Engin Gündüz birer konuşma yaparak zaman aşımı kararını protesto etti, Adıyaman, Gaziantep, İzmir ve Erzincan’da Alevilerin evlerinin işaretlenmesinin ve duvarlara hakaret içeren yazılar yazılmasının iktidarın politikalarının bir sonucu olduğuna dikkat çekti ve Alevileri örgütlü mücadeleye davet etti.

Daha sonra Pınar Aydınlar, Sabahat Akkiraz, Gülcan Koç ve Onur Akın şarkı ve türkülerle kalabalığı coşturdu.

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’taki Madımak Oteli’nde 33 sanatçı, yazar ve düşünür diri diri yakılarak can vermişti. Sivas Katliamı sanıklarının yargılandığı dava, 19 yıl sonra 13 Mart 2012 tarihinde zaman aşımı gerekçesiyle düşürüldü.