15.04.2024

" Taksim Parkı da giderse geriye ne kalır?"

Fotoğraflar : Salih Mülayim, Turan Barış Kaplanoğlu Yazı : Salih Mülayim, Turan Barış Kaplanoğlu Haberi Oku

  • Taksim Gezi Parkı
F: Turan Barış Kaplanoğlu
  • Hatice Hanım
F: Salih Mülayim
  • Yaşar Duran
F: Salih MülayimTaksim Meydanı’nın Yayalaştırılması Projesi kapsamında 7 Kasım’da başlanan inşaat çalışmaları devam ediyor.  Taksim Gezi Parkı’nın ortadan kaldırılarak 1940 yılında yıkılan Topçu Kışlası’nın yeniden yapılmasını da içeren proje, park içerisindeki yüzlerce ağacın katledilmesine neden olacak.
İstanbul’un ünlü mimarlarından Balyan ailesi tarafından inşa edilen Topçu Kışlası yıkılmadan önce içindeki alan düzenlenmiş ve futbol sahası olarak kullanılmış, daha sonra bina tamamen yıkılarak şehir merkezindeki az sayıda yeşil alandan biri olma özelliği taşıyan Taksim Gezi Parkı yapılmıştı.
Taksim'e ilk kazma vurulmadan önce çeşitli sivil toplum kuruluşları ve inisiyatiflerin "Taksim Hepimizin" sloganıyla başlattığı eylemler ve kamuoyundan yükselen itirazlara rağmen proje hayata geçirilmeye başlandı. DİSK, Taksim Platformu, Beyoğlu Semt Dernekleri Platformu, Bedrettin Derneği, Ayaspaşa Derneği'nin de içinde bulunduğu STK’lar 4 Kasım'da başlayan Taksim nöbetini her akşam 18.00 ile 21.00 saatleri arasında sürdürüyorlar.
Parkın yıkılarak yerine kışla görünümlü kültür sanat merkezinin yapılacak olması yıllardır bu parkta soluklanan İstanbulluları da endişelendiriyor.
Hatice Hanım: “Şimdiki haliyle kalmasını isterim. Senelerdir burası bu şekildeydi. Ağaçların kesilmesi burayı tamamen beton yığını haline getirecek. Ben 45 senedir Gümüşsuyu’nda oturuyorum. Burası da olmazsa nereye gidip nefes alabileceğiz. Birileri cebini doldurmak için bu ağaçları kesecek. Bu ağaçlar kesilirse geriye ne kalır?”
Yaşar Duran: “Ben bu ağaçların fidan dönemlerini bilirim. Tarlabaşı’nda oturuyorum ve astım hastasıyım, tek nefes alabileceğim nokta burası. Madem bir düzenleme yapacaklar, çevre düzenlemesi yapsınlar, ağaçları kesmesinler. Taksim’in tek yeşil yerini bozmasınlar.”