17.05.2024

Tribündeki Islıklar Sokaklarda

Yazı ve Fotoğraflar:
Furkan N. ALKAN Haberi Oku

  • Sporseverlerin ifadesinde öfkenin varlığı seziliyordu.
  • Yürüyüş Taksim Meydanı'ndan başlayıp Galatasaray Meydanı'nda basın açıklamasıyla son buldu.
  • Sloganlar ve pankartlar sporsevelerin aynı amaç etrafında toplandığını gösteriyordu.
  • Ellerindeki sembolik kırmızı kartı Recep Tayyip Erdoğan'a hep birlikte gösterdiler.
  • İstiklal Caddesi'nde eylemden habersiz olanlar da sloganlara eşlik etti.
  • Basın açıklaması Galatasaray Meydanı'nda gerçekleşti.
  • Birçok farklı takım formaları ve atkıları yanyanaydı.

Türkiye Devrimci Spor Emekçileri Sendikası (Spor Emek-Sen) önderliğinde, çok sayıda sivil toplum kuruluşu, sendika ve siyasi parti temsilcileri 23 Ocak Cumartesi günü, saat 14.00'te Taksim Meydanı'ndan Galatasaray'a dek ıslıklarla AKP'yi protesto yürüyüşü gerçekleştirdi. Seyrantepe'de yapılan ve Galatasaray'ın kullanımına verilecek olan Türk Telekom Arena Stadı'nın açılış töreninde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar'ın Galatasaraylı taraftarlarca ıslıkla protesto edilmesinden sonra gerek başbakan gerekse hükümet üyeleri eylemi sert biçimde eleştirmişti. Bunun üzerine kulüp yönetimi hariç Galatasaray camiasının büyük bölümü çeşitli vesilelerle hükümete karşı tepkisini dile getirmiş ve bir protesto eylemi yapılacağı duyurulmuştu. Taksim Meydanı'nda toplanan Galatasaray taraftarlarının protestosuna Beşiktaş taraftar grubu Çarşı başta olmak üzere birçok futbol takımı taraftarı da destek verdi.

Türkiye Devrimci Spor Emekçileri Sendikası Genel Başkanı Metin Kurt yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:

"Galatasaray Stadı'nın ıslıklı tepkisi padişahlık zihniyetini benimseyenlerin hevesini kursağında bırakmıştır. Burada olmamızın nedeni bu protesto kadar önemli olduğunu düşündüğümüz protesto sonrası gelişmelerdir. Bugün bu maç AKP ile emekçi halkımız arasındadır. Spor emekçileri ve gerçek sporseverler olarak bu maçta tarafız."

Ellerindeki kırmızı kartları AKP'ye gösteren farklı kulüp taraftarları, üzerlerindeki farklı takım forma ve bayrakları olmasına karşın kol kola, yan yana durarak spor izleyicisinin apolitik olduğu yönündeki yargıların sarsılmasına da sebep oldu.