18.06.2024

Türkiyeli sinemacılardan İranlı meslektaşlarına destek mesajı


Yazı ve Fotoğraf: Uygar Gültekin Haberi Oku

  • Türkiyeli sinemacılardan İranlı meslektaşlarına destek

Beyoğlu Sinemasında düzenlenen basın toplantısına Semih Kaplanoğlu, Tarık Tufan, Özcan Alper, Hüseyin Karabey, Tayfun Piresinlioğlu, Pelin Esmer'in aralarında bulunduğu çok sayıda sinema emekçisi katıldı.  Yeni Sinema Hareketi  adına konuşan Tarık Tufan, tüm dünyada düşünce ve ifade özgürlüğü bağlamında yaşanan baskıların giderek artmakta olduğuna dikkat çekti.

‘İranlı yönetmenlere verilen ceza devletin birey üzerinde ki şiddetinin en güzel örenği'

Düşüncelerini ifade etmeye çalışan sanatçı ve aydınlar gün geçtikçe daha zor şartlarda yaşamak durumdan kaldıklarını belirten Tufan, "İranlı yönetmenler Cafer Panahi ve Muhammed Resulov devletin baskı ve tecridiyle karşı karşıya bırakıldı. Panahi'ye 6 yıl hapis cezasının yanı sıra 20 yıl boyunca film yönetme, senaryo yazma, yapımcılık yapma ve yerli-yabancı basına demeç verme yasağı getirildi. Resulov da muhaliflik suçlamasıyla 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Yönetmenlere verilen bu cezayı, devletin birey üzerindeki şiddetinin en güncel örneklerinden biri olarak görüyor ve buna karşı duruyoruz" diye konuştu.
 

İranlı sinemacılara yönelik baskıyı kınadıklarını ve bir an önce son bulmasını isteyen Tufan, İran'da şubata ayında düzenlenecek olan Uluslararası Fecr Film Festivali'ne davet edilen Tayfun Pirselimoğlu ve Pelin Esmer'in, yönetmenlere verilen cezaları protesto etmek amacıyla filmlerini geri çektiklerini belirterek tavırlarına destek verdiklerini söyledi.

Tufan bu yıl yapılacak olan filmlere İranlı yönetmenlerin gözü ile bakacaklarını ve çektiklere filmlerde kampanya için hazırlanmış logoyu kullanacaklarını belirtti.

Tufan'ın ardından konuşan yönetmen Pelin Esmer,  Fecr Film Festivali'ne katılmayı ve orada İranlı yönetmenler için konuşmayı çok istediğini belirterek "Bunun mümkün olamayacağını söyledi arkadaşlarımız. Bizde tavır olarak filmimizi festivalden çekmeye karar verdik" dedi.

Basın toplantısında konuşan yönetmen Semih Kaplanoğlu'da daha önce Fecr Film Festivali'ne katıldığını hatırlatarak "Çok yoğun baskı olduğu hissediliyordu. Yönetmenler senaristler konuşmaktan çok korkuyordu. Kadınlar özellikle bu baskıyı daha yoğun hissediyordu.  Çok ağır bir aldı  arkadaşlarımız ama biliyoruz ki bu onarı durdurmaya kesinlikle yetmeyecek" dedi.

Basın toplantısı  Cafer Panahi'nin kısa filminin gösterimi ile sona erdi.